Pazar, Ekim 07, 2012

Buzdan Balıklar ve Aktarma Oyunu ...

Minik Oyuncu,suyu ve su oyunlarını çok seviyor.
 Büyük bir balkonumuz da olunca ,bir heves havuz aldık miniğe ..
Birkaç yüzme denemesi yaptık ,fakat evimiz yüksekte ve dağ eteğinde olduğu için balkonumuz çok rüzgar alıyordu ve tüm bedeni suyun içinde kalamadığı için rüzgar çok çarpıyor,üşüyordu..
Havuzu içeri alıp, içerde su oyunu oynayalım dedik , ama Minik ille de dışarda oynamak isteyip ,çok ağlayınca uzunca bir süre SU ve SU OYUNLARIna ara verip,balkon sevdasını unuttrmak zorunda kaldık.
Verdiğimiz ara işe yaradı ,balkon unutludu ve ben şimdi bu güzelimmmmm sıcakların tadını çıkartmak için fırsat kolluyorum.Su oyunlarına ağırlık vermeye çalışıyorum.

İşte bir tanesi daha ;

http://barisingunlugu.wordpress.com/category/oyun/buz-oyunlari-oyun/ Barış ın blogunda gördük bu oyunu..
Balıklı buz kalıbını da İKEA da bulunca oynamak için engel kalmamış oldu:)

Gıda boyalarımızdan ,su dolu kalıplara birer noktacık ! ( ben fazla koyduğum için su anında masmavi oldu :/   ) koyup donduruyoruz ve işte oyun hazırrr !

Bir leğene saldık balıklarımızı. Yapım aşamasında Minik yanımda değildi,çünkü boyalara çok meraklı ve gıda boyası ile de heryer fena batıyor .Biraz daha büyüdüğünde,nasipse seneye yaza mesela , yapım aşamasına da ortak olur artık :)

Balıkları gördüğünde çok sevindi.Hayvanlara ve bilhassa balıklara olan özel ilgisi sebebiyle yarım saatten fazla oynadık :)

Balıkları koyacağınız suyu da buzdolabında soğutulmuş sudan seçerseniz balıklarınız daha geç erir.

Bu oyunun içinde oynanabilecek o kadar çok oyun var ki aslında ! DİĞER OYUNLARI ilerledikçe paylaşacağım. Ama oynarken yanan ampullerden birkaçını paylaşalım da bizden büyük kardeşlerimiz de faydalansın..
Mesela, sadece 2 grup renkte balık hazırlayarak, yarış düzenleyebilrsiniz. Küçük kepçelerle balık avlama yarışı ! Müzik duruncaya kadar kim daha çok balık yakalayacak! ANNE kırmızı balıkları,minik yeşilleri!
Ya da sadece renkleri vurgulayarak farklı kovalar hazırlayabilir ve balıkları kendi rengindeki kovada biriktirmesini isteyebilrsiniz.

Biz sadece aktarma oyunu oynadık.. Renkleri vurguladık. Aynı zamanda buzun eriyişine, suyun daha da soğuyuşuna,giderek balıkların nasıl da küçüldüğüne tanık olduk. VURGULAYABİLECEĞİNİZ o kadar çok şey var ki! SICAK _SOĞUK, BÜYÜK_KÜÇÜK, renkler gibi pek çok kavramı bu oyunla pekiştirebilrsiniz.

İşte oyunumuzdan kareler;


Aktarma yapıyoruz;
Leğendeeeeeeen, hoooop kovaya :)
 

                                                Oyunda her yol mübahtır !!!!!!!    :) SERİN GÜNLER DİLERİM !    :)

2 yorum:

  1. Super olmus,bizim baliklar aninda eridiginden hicbirsey oynayamamistik :) buldugun yeni oyunlari en kisa zamanda deneyecegiz.Ozellikle yaris oyununucok begendimmm :) Ayni sekilde sise kapaklarini da yuzdurebilir sucgec ile yakalayabilrsiniz, biz cok oynardik o donemlerde bu oyunu...

    YanıtlaSil
  2. çok teşekkür ederiz ,sevgili BARIŞIN ANNESİ :) Sizin gibi 'OYUNCU' bir annenin oyunlarımızı beğenmesi çok mutluluk verici :)
    Kapaklar saklanacak o halde:)
    Sevgiler :)

    YanıtlaSil