Perşembe, Kasım 01, 2012

En Beğendiğim Oyun Hamuru Tarifi

Minik, daha 1 yaşına girmeden önce, eline oyun hamurları vermeye başlamıştım.Onları mıncıklamak,parçalamak,patpat vurmak inanılmaz hoşuna gidiyordu ! :)
Tabi kendi yaptığım hamurlarla oynatıyordum. Tuz seramiği olarak da geçen,yoğun tuz(!) lu bir tarifti.Ama ya biraz katı oluyor ,ya da cıvıyıp tuzları eriyordu.

En sonunda Hilal'in sitesinde ;kendi ölçülerinden oluşan bu hamur tarifini buldum;
http://hilaltimur.blogspot.com/search/label/OYUN%20HAMURUBende gıda boyası olduğu için parmak boyası yerine gıda boyalarını kullandım.Nişastaya da gerek kalmamış oldu.
Yalnız ölçüyü birebir tutturamadım. Hamur baya cıvık kaldı. Un ilave ederek kıvamlandırdım.(galiba sorun benim elimde :) hamurlarım genelde cıvıyabiliyor :)
VE sonuç gerçekten; MÜKEMMEL ! :) Çok yumuşak bir hamur oldu. Hatta benim yaptığım hamurlar sert olduğu için, playdohun berber setiyle oynayamazdık ,onunla da keyifle oynadık:)

Hilal'e çok teşekkür ediyor ve sevgilerimi sunuyorum..

DİPNOT;Hilal ;sitesinde, hamurun 1-2 aya kadar dayanabileceğinden bahsetmiş.Umarım öyle olur :) Ben daha bugün yaptığım için bu konuyu tecrübe edemedim.Tecrübelerimi daha sonra paylaşırım ;)


RENKLİ GÜNLER DİLERİM ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder