Çarşamba, Kasım 28, 2012

Mevsimler,Hava Durumu ,Duruma Uygun Giyinme vs vs ..

Dün park gezimiz esnasında,Minik ile yaprak toplamıştık.
Bugün de o yapraklarla yalnızca YAPRAK BASKISI yapacaktık.Lakin işin rengi değişti :))
Bana genelde böyle olur,oturup birşey için ,ama herhangi birşey uzun uzun plan yapamam.Zınk diye gelişiverir herşey kendiliğinden .Bu yüzden de genelde hazırlıksız yapılmış,alalade işlerim olur.

Neyse işte,yaprak baskı yapalım derken,biraz mevsimlere, biraz hava durumlarına giriş yaptık ve bu haftayı bu şekilde geçirmeye karar verdik.
(Nitekim TAŞITLAR TEMASI işi hoşuma gitmişti.Böylece daha dar çerçevede düşünüp ,üretiyorum:) Arada böyle planlı,programlı ,temalı haftalar yapmayı umuyorum.)

Çalışmamız şöyle oldu;Resimden de anlayacağınız gibi,kağıdımızı 4 e böldük..Mevsimlerin isimlerinden ziyade havanın durumlarından ve kainattaki olaylardan biraz da, bahsettik.
 İlk kısım ilkbaharı temsil ediyor;
'Bazen güneş vardır ama rüzgar da vardır.Hava biraz sıcak biraz serindir.İşte o zamanlarda ağaçların yaprakları yeşil olur ve çiçekler açmaya başlar vs vs vs '
İkinci kısım yaz;

'Bazen hava çok sıcak olur.Güneş vardır ve ağaçların yaprakları yine yeşildir.Hem çiçekler vardır hem de ağaçlarda meyveler vardır. vs vs vs '

3.kısım sonbahar;
'Bazense hava soğumaya başlar.Güneş çok yoktur.Bulutlar vardır.Yağmurlar yağar.Artık yapraklar sarıdır ve düşmeye başlarlar!'

4.kısım kış;
'Bazen de hava çoook soğuktur.Şimdi de öyle mesela..Artık ağaçlarda yapraklar kalmaz.(bazıları hariç).Güneş çok ısıtamaz.Bulutlardan Karlar yağar vs vs vs '.

İnanılmz bir ilgi ve keyifle yaptığımız ve dinlediğimiz bir oyun/çalışma oldu..
Parmak boyası kullandık.Çiçek ve 2.güneş için sünger baskılarımızı,ilk güneş için,yuvarlayarak şekillendirdğimiz; tüylü tele sarılı nesneyi:)) kullandık.Meyveler de el altında dergi vs kırpığıdır :)

İşte böyle kendiliğinden gelişen,basit ama güzel bir çalışma oldu.

Ardından uzun zaman önce alıp bir kenara koyduğum,ilerisi için sakladığım MEVSİMLER yapbozunu çıkarttım.Hepsini açtım ve yerleştirdim.Minik İlk kez böyle yapbozla tanıştı diyebilirim.
Hava durumlarından, DURUMA GÖRE GİYİNME konusuna geçiş yaptık böylece.

Tek tek hangi havalarda nasıl giyinileceğini konuştuk..Yaptığımız çalışma ile ilintilendirdik...

Ardından Minik , yapbozun çocuklu kısmını kendisi yapmak istedi.
Her seferinde bir kareyi bozarark yapmasını sağladım.Gayet iyiydi ilk deneme için:) Tabi yapboz da basitti:))

Bu haftayı ,muhtemelen hava durumları ve duruma uygun giyinme konusuyla devam ettireceğiz.

Havanızın her zaman güneşli ,tatlı esen yelli ,mutluluk dolu olması dileklerimle :)

2 yorum: