Cuma, Aralık 28, 2012

Şekillerle Zıplayalım :) (Her yaş grubu ile oynanabilecek,hareketli bir oyun )

Aman şu çocuklar hasta olmasınn... !
Çocuklardan çok anneleri 'kullanım dışı 'oluyor çünkü :)

Pazartesi günü hafiften başlayıp,düne kadar hafif seyreden öksürüğümüz 2 gündür artınca ,keyfmiz kaçtı.Tabi Minik adamın keyfinde bi sorun yok:) Keyfi kaçan benim  :)
(Bu arada, tam da hasta olmadan birkaç gün önce, 'maşşallah hastalıksız büyüyoruz.Aylardır ilaç kullanmadık'falan demiştim:) 'Anne nazarı' dedikleri bu olsa gerek !....
Şimdilik doğal tedaviler ve PROSPAN bitkisel şurubumuzla iyiyiz hamd olsun..

Halimiz,keyfimizde bir sıkıntı olmayınca(çok şükür) ; haftanın konusuyla ilgili oynumuzu oynamayı da ihmal etmedik...

Bu kez hareketli bir oyun oynadık Minik adamla...
Oyunumuz şöyle;

Kartondan üçgen,daire ve kare şekiller kestik,6şar tane..Her şeklin kartı farklı renk;üçgen mavi,kare mor ,daire turuncu..  (Daha büyük çocuklarla şekil çeşidini de renk çeşidini de arttırabilirsiniz )

Bunları her seferinde,bir kare,bir daire,bir üçgen olacak şekilde ve her sırada şekiller farklı yerlerde olacak şekilde ,odamıza dizdik.. Biz henüz zıplayamadığımz için ,şekillerin arası uzun değildi,daha büyük çocuklarla şekillerin aralarındaki mesafeyi uzun tutarsanız eğer,oyunun eğlencesi çok daha fazla olacaktır :)

Oyuncular ,şekillerin başına,başlangıca geçiyor. (anne ve minik)
Ve oyunun yönetmeni ,yönlendirmeler veriyor..
Bu oyunda yönetici bendim elbette :)
Yönlendirmeler şu şekilde;
'Minik üçgene atlasınnn veee anneee deee daireye atlıyor ,hoop (Minik ilk sıradaki üçgene atlar,ane de daireye .. ) ,üçgeni doğru bildiiiin ,öyleyse haydi 1 KERE DİLİNİ ÇIKART :) ', anne de aynısını yapar .
Oyun bu şekilde devam eder.
Şöyle ipuçları verebilirim;
Biz oynarken ,her şekile zıplamamızda yapılan dramatize işinde,sayıları sırasıyla giderek arttırdık.Yani ilk atlamada 1 KERE dil çıkarttık, 2.sıradaki zıplamada 2 KERE burnumuzu kaşıdık, 3.zıplamada 3 KERE kafamızı salladık; gibi...
2. bir ipucu; siz arada yanlış şekilin üzerine atlayın ! :))İnanılmaz bir keyif alıyor hatanızı düzeltmekten bu minikler :))
3. ipucu da, bu tarz oyunları inanılmaz genişletebilir ve çeşitlendirebilirsiniz..

 *  Renkleri vurgularsınız,arabaları seven çocuğunuzla mesela, arabalı şekillerle renkleri tekrar edebilirsiniz..

 ((( Ama bu tip oyunlara öğretme amaçlı bakmıyorum ben ..Amaç eğlenme !! Kurallı oyunlar sayesinde, KURALLARI TANIMA,BİLME ,sevme sevilme vs  hedeflerimiz :) Arada birşeyler öğrenirse kendine :)))     )
  
  *'Genişletebilmek' kısmını genişletecek olursam :)  ; mesela YÖNlerle yönerge verebilirsiniz  SAĞ kolunu üçgene koy vee şimdi sol bacağını da kareye :)) Zaten böyle bir oyun da vardı ,twister! :)

  *Okuduğunuz bir kitabın ardından BEYİN FIRTINASInı bu oyun eşliğinde yapabilrsiniz.
Mesela; 'Kitaptaki uçurtma neden ağacın dallarına takılmıştı,Onun uçmasına vesile olan neydi?'
sorusuna doğru cevabı 'RÜZGAR' verdiğinde 1 sıra atlar :)  ve rüzgar hakkında beyin fırtınası yaparsınız :)Atlaya ataya sona ulaşır ,böylece BEYİN FIRTINANIZI eğlenceli hale getirebilrsiniz.

İşte bunlar sadece birkaç öneri..Eminim ki siz anneler bundan çoook çook daha geniş ve farklı oyunlar çıkartabilrsiniz ;))

Oyunumuzun sonunda,tüm şekilli aşamaları tamamladığımızda; İçerisine minnacık kareler,üçgenler ve daireler kesip koyduğum ve onlar içindeyken şişirdiğim BALON umuzu ,başımızın üzerinde PATLATTIK !!!!   :))


Böylece,üzerimize üçgenler,kareler ve daireler yağdı ! :)   (yalnız bu kısmı fotolomak mümkün olmadı .. )
Sonra da etrafa saçılan şekilleri,iş bölümü yaparak 'kare ve daire Minik adamın,üçgen annenin' topladık :)
Bu da başka bir eğlenceli oyun olmuş oldu..


İşte bu da haftanın hareketli oyunu idi.Aslında niyetim,bilhassa böyle konulu haftalarda, 1 hareketli oyun, 1 de şarkılı oyun hazırlamak..Ama bakalım; Ya Nasib !  :)))


Şimdilik bizden bu kadar...


Eğlenceli günler dilerimm :)

1 yorum:

  1. Balonlu aşamaya bayıldım buarada geçmiş olsun miniğime rabbim şifalar versin. benim oğlumda hasta :(

    YanıtlaSil