Çarşamba, Nisan 06, 2016

Yaşlara Göre Kitap Tavsiyesi ve ÇOCUK KİTAPLARInın Önemi

Merhabaaa ;)

Uzuuun zamandır aylara/yaşlara göre kitap tavsiyeleri soruluyordu, nihayet bugün itibariyle kolları sıvamış bulunmaktayım :) .

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; bu işin bence üstadı, benim de kitap seçimi, yeni kitap isimleri konusunda beslendiğim kaynak --> www.kitapkurduanne.com .dur .

Bu siteden ,Sevgili Akça' nın emek emek, tek tek yorumladığı ve yaşları kategorize ederek önerdiği kitap isimlerine ulaşabilirsiniz .

İşin büyük kısmını Akça'cığıma pasladıktan sonra :) çocuklarla birlikte edinip, okuyup, inceleyip memnun kaldığımız kitapları ,sonraki postlarda kısa kısa notlarla ve yaş gruplarına ayırarak paylaşacağım inşallah ;)

Şimdi gelelim asıl mevzuya ;

ÇOCUK KİTAPLARI NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Aslında çoğu kez bakıp geçtiğimiz yahut pahalı bulduğumuz için bir kenara bırakıverdiğimiz kitaplarla birlikte neleri geriçevirmiş olduğumuzu bir bilsek?! Ah işte o zaman ÖNEMini de kavrardık :)

Baştan belirtmeliyim ki, bu öneminden bahsedeceğim kitaplar , genelde kırtasiyelerde, kitapevlerinde kapı önüne sepetlere atılmış 2-3 liralık olanlar değil..

Şöyle düşünün önemli bir yere ,bir iş görüşmesine, bir düğüne, bir toplantıya vs giderken iyi bir mağazadan alınmış kıyafetleri mi kapı önü sepetlerinden alınmış olanları mı tercih ediyorsunuz ?

Bir çocuğu yetiştirmek ,bir düğüne bir toplantıya , bir iş görüşmesine gitmekten çokkk daha kıymetlidir oysa !

Sepet kitapları/kıyafetleri günlük seçimler olabilir, arada kullanılacak ve gözden çıkarmaya değecek olanlar.. Mesela küçük bir çocuğun keşif döneminde sepet kitapları çok iş görür...Alıp ısırabileceği;) yırtabileceği, hoyratça kullanabileceği türdendir bunlar ...


Derseniz ki, ' İYİ DE  BÜTÇE MESELESİ BU İŞ, Ben düğüne giderken de sepet önünden giyiniyorum !'

Ben de derim ki , düğüne giderken size ödünç İYİ  KIYAFETLER verecek bir GİYİMHANE yoktur belki ama , ödünç İYİ KİTAPLAR verebilecek KÜTÜPHANELER artık heryerde ! :)

Kitapları edinme sorunsalını çözdüğümüze göre ,rahat rahat ÇOCUK KİTAPLARININ FAYDALARI :) kısmına geçebiliriz..


1- Çocuk kitapları DİLSEL GELİŞİMin en büyük kaynaklarıdır.


Çocukların erken bebeklik döneminde konuşma süreçlerini hızlandırır, kelime dağarcıklarını zenginleştirir, neden-sonuç ilişkisi atkılarını daha hızlı atmalarına destek olur .


2- Çocuk kitapları HAYAL GÜCÜnü kullanmayı ve geliştirmeyi destekler .

Gerek hikayeler gerekse illüstrasyonlar çocukları düşünmeye , hayal kurmaya ve üretmeye teşvik ederler.

3- Çocuk  kitapları SANATSAL yönden de besler.

O kadar farklı illüstrasyon ve çizimler var ki ! Çocukların sanatsal yatkınlıklarını beslediği gibi, sanatsal düşünme ve kendini sanat ile ifade edebilmeyi de öğretiyorlar.

4- Çocuk Kitapları DİKKAT GELİŞTİRMEde , dikkat geliştirme setleri kadar iddialı olabilir :)
Pek çok çocuk kitabının görsellerindeki , yazılı hikaye dışında sunulan detaylar ,hatta küçük hikayeler süpper dikkat pekiştiricilerdir :)

5- Çocuk kitapları çocukların GÖRSEL ihtiyacını karşılar ve TV/ TABLET vb ALANLARa alternatif geliştirmek için birebirdir.


6- Çocuk kitapları KARAKTER GELİŞİMİ ve EMPATİ becerisi sağlayıcıdır, çocukların kitaptaki KAHRAMANı içselleştirmesini ve ihtiyaca binaen sorunlarını / sorularını çözümlemesine yardımcı olur.

7- Çocuk kitapları , BİLGİ deposudur :)

Bilimsel, sanatsal , kültürel vs pek çok bilgi satır aralarında sunulur.

8- Çocuk kitapları YGS KAZANDIRIR :)))))))))

Çok ciddiyim :)

Berbat ötesi eğitim sistemimizin, facia ' toplum kabulgörürlük  'sınavı olan ygs de başarının en büyük payı HIZLI OKUYABİLMEKte :)

Öyleyse YGSyi önemseyeceğini düşünen anneler, iyi birer yarışçı (! :(  yetiştirebilmek için onlara şimdiden kitapları sevdirmelisiniz ://// (((


Benim aklıma gelenler bunlar :)

Daha o kadar çok sebeb eklenebilir ki şu listeye ! Hatta varsa ekleyiverin benim yerime ;))))

Son söz , ÇOCUK KİTAPLARI ÖNEMLİDİR, SEPETE ATILAMAYACAK KADAR !
SEPETE ATILMAYI BIRAKIN ; BAŞ ÜSTÜNDE ,TAÇ EDİLESİDİR ! 


                                       
3 yorum:

  1. merhaba...severek takip ediyorum 19 aylık bi kızçe annesi olarak.ve benim de bir blogum var.sizin blog konunuzla pek alakasız ama olsun bir uğrarsanız sevinirim.sevgiyle...semrademirozu.blogspot.com

    YanıtlaSil
  2. Kütüphaneci anneden okuyucu Anneye selâm olsun:)pardon oyuncu anne diyecektim ama o da güzel oldu her nekadar hayalinizdeki gibi topuz kafali gözlüklü sert bakisli bir kütüphaneci olmasamda içindeki ve disindaki çocuğa güzel kitaplar Okuyan bir kütüphaneci olarak bişey eklemek isterim izninizle ki zaten yolu acmissiniz bir kitap bir insan bence hiiggg okadarda değil dediginizi duyar gibi oldum belkide yanlış duydum:)evet evet kinaye yapmıyorum aynen öyle her kitabın bir adı bir kimlik numarası bir milliyeti bir dili bir dogurani var tek farkimiz bizler canliyiz ve oluruz onlar canli degil ama olumsuz...

    YanıtlaSil
  3. Özür dileyerek bir duzeltme yapmak isterim Türk Dil Kurumuyla papaz olmak istemem:)kinaye değil mubalag diyecektim.

    YanıtlaSil